İstihdam

Engelli öğretmen ataması sürecinde il tercihleri alınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2015 yılı aralık ayı engelli öğretmen alımı ikinci aşama başvuruları başladı. EKPSS kapsamında atama için başvuru yapmış engelli öğretmenler, 21 Aralık’a kadar üç il tercihinde bulunacak.

Mahkemeden görme engelliler için emsal abaküs kararı

2014 yılında Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (EKPSS) kazanarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda memur olarak çalışmaya başlayan görme engelli Tevfik Zorlu’nun, 26 Temmuz 2015’te girdiği Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) kullandığı abaküs, “hesap makinesi” sayıldı. Hakkında “sınava hesap makinesiyle girdiği” yönünde tutanak tutulunca, ÖSYM Başkanlığı, Zorlu’nun son sınavı dahil olmak üzere son 2 yılda girdiği tüm sınavları iptal etti.

En çok hangi alanlarda engelli personele ihtiyaç duyuluyor?

Engelli bireylere yönelik iş ilanlarına ilişkin Eleman.net verilerine göre, en çok ilan yayınlayan sektörlerde ilk sırada bilgisayar, bilişim teknolojileri ve internet alanlarından oluşan teknoloji sektörü geliyor.

EKPSS sonuçlarına göre engelli memur ataması yapılıyor

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, EKPSS ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yapılan 2014 EKPSS sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

Sayfalar

RSS - İstihdam beslemesine abone olun.