Kişisel

Bu sayfada kişilerin görme engelliler ve eğitim eksenli yazılarına yer verilecektir. Siz de "yazı ekle" formu aracılığıyla bu sayfaya yazınızı ekleyebilirsiniz.

Engellilere Yönelik Ayrımcılık

Bu yazımızda, esas olarak engellilere yönelik ayrımcı uygulamalardan, Ayrımcılık ile ilgili 6529 sayılı Kanun ile 5237 sayılı TCK.nun 122 maddesinde yapılan yeni düzenlemeden ve ayrımcı uygulamaların önlenmesine yönelik başka bazı hukuksal düzenlemelerden söz edeceğiz. Ancak, engellilere yönelik ayrımcılığın irdelenmesi sırasında genel olarak ayrımcılık kavramının üzerinde durulmasının konunun daha iyi anlaşılması bakımından gerekli olduğu kanısındayız.

Almanya'da Görme Engelli Öğretmenler

Yavuz Kocaömer
Almanya’da yasalara göre, tam görme engelli biri lise mezunu olması ve daha sonra üniversitede ilgili bölümü bitirmesi kaydıyla normal liselerde öğretmenlik yapabilir. Buradaki zorluklar sınıftaki düzeni sağlama, sınav kağıtlarının kontrolü olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla yüzde 100 görme engelli öğretmenlere bir asistan tayin edilir ve onun yardımı ile derslere girerler.

Bettina Koletnig

'Erişilebilir toplum yaratmak'

Yavuz Kocaömer
10 Aralık 2009 tarihinde Sabancı Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen seminere katılan Perkins Körler Okulu Kurumsal Gelişme Danışmanı Dr. Aubrey Webson ile Dünya Bankası Kıdemli Operasyonlar Sorumlusu Charlotte McClain Nhlapo engellerin toplumdaki yeri ile ilgili görüşlerini sundular.

Bizimle ilgili yapacaklarınız

Sayfalar

RSS - Kişisel beslemesine abone olun.