Platformumuz 6 yaşında!

16 Haziran tarihi, derneğimizin kurulmasına zemin hazırlayan E-posta grubumuzun kuruluşunun 6. yıldönümü. 16 Haziran 2009 tarihinde, birkaç üniversite öğrencisi olarak, görme engelli bireylerin eğitim sorunlarının ele alınacağı bir oluşum kurmak amacıyla çıktığımız yolda bugün yüzlerce kişi bir arada ilerliyoruz.
Bu grupta engelli hakları bağlamında birçok konuyu ele aldık. Kimi zaman yazışmalarımız günlerce, hatta haftalarca sürdü. Günlük yaşamda karşılaştığımız ayrımcı, ötekileştirici ve eşitsiz uygulamalar bazen bizleri o kadar yordu ki; kimi zaman bu bizim kalemlerimizin sertleşmesine ve istemeden de olsa belki sesini dahi işitmediğimiz arkadaşlarımızı incitmemize neden oldu. Fakat, aslında hepimizin tek bir derde çözüm aradığına ve tüm bu çabaların bunun için olduğuna inandık: eğitimde, istihdamda, sokakta, kısacası her alanda erişilebilir bir ortamda yaşamak.
Bu gayeyle, e-posta grubu aracılığıyla bir araya geldiğimiz arkadaşlarımızla sayfalarca raporlar hazırladık, bildiriler kaleme aldık, seminerler düzenledik, akademik toplantılarda sunumlar yaptık, sokaklara indik, yargı yoluna başvurduk, her kademeden idareciyle görüşmeler gerçekleştirdik, projeler geliştirdik; kısacası taleplerimizi ilgililere ulaştırmak için elimizden geleni yaptık ve bu sayede çeşitli kazanımlar da elde ettik.
Bu grubun öncülük ettiği organizasyonlarda birçok kişiyle tanıştık, büyük dostluklar oluşturduk. Herhalde bunun somut bir kazanımı olsa gerek ki, grup aracılığıyla yolu kesişen bir grup olarak 28 Ocak 2013 tarihinde daha sistemli çalışabilmek ve örgütlü bir kitle oluşturabilmek adına Eğitimde Görme Engelliler Derneği'ni kurduk.
Arzumuz, bundan sonraki yıllarda da hep birlikte insanca, erişilebilir bir ortamda yaşamak adına birlikte hareket etmek. Üzerinde yazıştığımız bu grup, şimdiye kadar olduğu gibi gelecekte de amaçlarımıza hizmet etmeye devam ederse, bundan büyük bir mutluluk duyar ve büyük bir örgütlenmeyle daha çok kazanım elde etmek için çalışırız.
Bu grubu var eden tüm üyelerimiz; iyiki bir araya gelebilmişiz, iyiki bir platform oluşturabilmişiz, iyi ki heyecanlarımızı güçlü bir enerjiye dönüştürebilmişiz.
Grubumuzun 6. yılı hepimize kutlu olsun!
Hep birlikte, daha iyiye…

Kategori: