Teknoloji

Görme engelliler Facebook'taki fotoğrafları tanıyabilecek

Tüm dünyayı internet üzerinen birbirine bağlamayı hedefleyen Facebook, görme engelllerin Facebook’a erişimini zenginleştirmek için adım atıyor. Erişilebilirlik alanında özel bir bölümü olan sosyal ağ devi, görme engellilerin resimleri/fotoğrafları tanıyabilmesi için yapay zekadan faydalanacak.

Samsung Görme Engellilere Özel Aksesuarları Duyurdu

Yaşı ilerlemiş olanlara ek olarak fiziksel engelliler ve görme engelliler için tasarlanan
Samsung Core Advance'te fiziksel tuşların ve daha basit tasarlanmış arayüzün yanı sıra; optik tarama (OCR), ışık algılama, sesli metin girme (text-to-speech) ve
sesli kamera kontrolü gibi yardımcı teknolojiler de bulunuyor.

TRT'den Engelliler İçin Yeni Proje

TRT Yeni Medya Kanal Koordinatörlüğü bünyesinde çalışmalarına başlanan proje ile görme ve işitme engellilerin, TRT'nin resmi web sayfası olan www.trt.net.tr adresini daha iyi kullanabilmeleri amaçlanıyor. TRT'nin yayın organı olan 'televizyon' dergisinde yayınlanan habere göre; web sayfalarının bu amaca uygun olarak yeniden düzenlenmeye başladığı belirtiliyor. Yaklaşık bir yıllık bir zamana yayılacak olan projede ilk olarak bu konuda bir farkındalık oluşturmanın hedeflendiği anlatılıyor.

Yahoo'dan Görme Engelli Çocuklara 3D Yazıcı Destekli Makine

Yahoo!‘nun Japonya lokasyonu, Hakuhodo Kettle ekibiyle birlikte görme engelli çocukların internette arama yapabilmesi adına 3D yazıcı destekli bir makine üretti. Hands on Search adı verilen bu makine şöyle çalışıyor; Çocuklar aramak istedikleri sözcüğü makineye söylüyolar ve makine, söylenen nesneyi 3D yazıcıdan çıkartarak çocukların dokunarak algılamasına ve öğrenmesine yarıyor.

Google Görme Engelliler İçin Web Erişilebilirliği Dersi Veriyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verilere göre, dünyada yaklaşık olarak 45 milyon görme engelli insan bulunmaktadır. 135 milyon kişi ise tamamen görüş kaybı olmasa da görme zorluğu çekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, istatistikleri yayınladığı sayfasında, bu sayının %80′inin tedavi edilebileceği fakat yeterli imkan olmadığından dolayı pek çok kişinin tedavi olamadığını belirtmektedir.

RSS - Teknoloji beslemesine abone olun.