Uluslararası Alanda Engelliler

Almanya - Berlin Körler ve Görme Engelliler Derneği Faaliyetleri

Almanya’da 150.000 kişi kör, yaklaşık 500.000 kişi de görme engelli olarak yaşamını sürdürüyor. Sağlıklı gözlere sahip insanların farkında dahi olmadan yaşadığı birçok ayrıntı onlar için başarılması gereken adımlar oluyor. Örneğin, caddede ezilmeden karşıdan karşıya geçmek ya da ellerini yakmadan ütü yapmak gibi.

Hollanda’da Görme Engellilere Verilmekte Olan Dijital Erişimli Bilgi Sistemi ve Türkiye’de Durum

Ramazan Bakırcı
Özet

Bu makale Hollanda’daki görme engellilere kütüphanecilik ve eğitim hizmetleri veren Dedicon Prodüksiyon adlı merkeze yapılan “Görme Engellilere Yönelik” (DAISY/ Digital Accessible Information System - Dijital Erişimli Bilgi Sistemi) eğitim ve uygulamalar ile ilgili eğitim ve inceleme gezisinde edinilen izlenimlere ve değerlendirmelere dayanılarak yazılmıştır. Makalede Türkiye’deki durumdan da kısaca bahsedilmiştir.

Almanya'da Görme Engelli Öğretmenler

Yavuz Kocaömer
Almanya’da yasalara göre, tam görme engelli biri lise mezunu olması ve daha sonra üniversitede ilgili bölümü bitirmesi kaydıyla normal liselerde öğretmenlik yapabilir. Buradaki zorluklar sınıftaki düzeni sağlama, sınav kağıtlarının kontrolü olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla yüzde 100 görme engelli öğretmenlere bir asistan tayin edilir ve onun yardımı ile derslere girerler.

Bettina Koletnig

Sayfalar

RSS - Uluslararası Alanda Engelliler beslemesine abone olun.